Jak na údržbu dřezů z různých materiálů

Jak na čištění dřezů? Díl 1. Granitové dřezy

Chcete, aby Vám dřez vydržel dlouho pěkný a vypadal i po několika letech stále jako nový? Pak je třeba věnovat mu náležitou péči v závislosti na materiálu, ze kterého je dřez vyrobený. Jinou údržbu vyžadují nerezové, tectonitové, keramické nebo granitové dřezy. V tomto článku se 

zaměříme právě na dřezy z granitu, které jsou mezi zákazníky stále oblíbenější, a představíme Vám tipy odborníků na jejich čištění.

Granitové dřezy jsou vyrobené z mletého přírodního křemičitého písku a akrylátové polymerové pryskyřice. Jejich přednostmi je, že neztrácejí barvu a krátkodobě odolají vysokým teplotám, jsou navíc odolné proti poškrábání, ulpívání nečistot a vzniku skvrn. Pravidelnou údržbu přestTeka Cleano vyžadují.

Tip 1: Nejlepší údržbou dřezu je umývání nádobí

Někteří odborníci říkají, že nejlepší údržbou dřezu je časté umývání nádobí. Platí to ale jen v případě, že dodržíte určitá pravidla. Po umytí nádobí zbavte dřez mastnoty, použít můžete přípravek na mytí nádobí. Přípravek důkladně opláchněte vodou a dřez vytřete dosucha. Vlhký hadřík nebo houbičku nenechávejte nikdy déle ležet ve dřezu.

Tip 2: Pravidelnost nade vše

Základním pravidlem údržby granitových dřezů je pravidelné čištění. Než vyčistit dřez velmi důkladně, ale jen jednou za čas, raději mu dopřejte rychlejší, ovšem pravidelnou očistu. K pravidelnému čištění cca 1x týdně použijte Tekutý čistič Teka Clean, vyčistí Váš dřez do hloubky a zároveň šetrně.

Tip 3: Zatočte s vodním kamenemBlanco Antikalk

Vodní kámen Vás potrápí zejména v oblastech s tvrdou vodou. Pokud se na dřezu tvoří skvrny z vodního kamene, přestože ho po každém použití umyjete a vysušíte, zkuste speciální přípravky na odstranění vodního kamene z granitových dřezů.

Účinným pomocníkem v boji proti vodnímu kameni je sprej Blanco ANTIKALK, který je vhodný na dřezy z granitu a nerezu i na údržbu baterií v různých povrchových provedeních. Sprej rovnoměrně nanesete na povrch a necháte 15 minut působit. Poté se usazeniny odstraní krouživými pohyby drsnou stranou houbičky. Nakonec povrch důkladně omyjete čistou vodou a vytřete dosucha hadříkem. V případě silného znečištění můžete postup zopakovat. Přípravek je navíc vhodný i jako pravidelná prevence.

Tip 4: Používejte správné přípravky

Na přípravky sloužící k čištění granitových dřezů se podíváme jeBlanco Activště podrobněji. Pokud chcete provést důkladné vyčištění od vodního kamene i skvrn, budete je potřebovat. S tmavými skvrnami od vína, kávy a čaje, které jsou způsobeny usazeninami vodního kamene, si poradíte například s přípravkem Blanco ACTIV. Prostředek je prodáván ve formě tablet. Tabletu stačí vložit do dřezu napuštěného horkou vodou a nechat působit několik 

hodin (ideálně přes noc). Po vypuštění se dřez očistí houbičkou, omyje a vysuší. Na ošetření škrábanců nebo skvrn od rzi se zase hodí přípravek Blanco POLISH.

Tip 5: Pozor na bělidla a čističe odpadu

Zamezte tomu, aby dřez přišel do styku s koncentrovanými bělícími prostředky nebo produkty obsahujícími chlorové látky, s kyselinami (např. odstraňovaBlanco Polishč vodního kamene z konvic) nebo s louhem sodným (čističe odpadu jako. KRTEK). Použití těchto prostředků způsobuje odbarvení pryskyřice, která spojuje granitové částečky.

Tip 6: Vyhněte se nenávratnému poškození dřezu

Přestože jsou granitové dřezy vyrobeny z extrémně odolného materiálu, dávejte pozor na ostré předměty a drátěnky, které by mohly způsobit povrchové poškrábání.  Snažte se zamezit také pádu těžkých kovových předmětů do dřezu a nenechávejte ve dřezu dlouho položené ocelové nebo litinové nádobí.

Granitový dřez je sice krátkodobě odolný proti teplotám až do 280° C, ale nedoporučuje se používat k odkládání rozpálených hrnců nebo pánví. Pro tento účel použijte oddělenou odkládací plochu a podložku. Také do dřezu nevylévejte horký olej, mohlo by dojít k narušení povrchu. Horký olej má o mnoho vyšší teplotu než 280° C.